 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100PK47MEFC8X11.5)
Rubycon 100PK47MEFC8X11.5
PartNo:
100PK47MEFC8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1900
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:2000
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:GA
Capacitance:33μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:75mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)