 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10ZLH680MEFC8X11.5)
Rubycon 10ZLH680MEFC8X11.5
PartNo:
10ZLH680MEFC8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1895
Request Qty:
Description: CAP ALUM 680UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:CL
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:300mA
Impedance:260 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)