 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25TXV47M6.3X8)
Rubycon 25TXV47M6.3X8
PartNo:
25TXV47M6.3X8
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1795
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 25V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:2000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:UL
Capacitance:2.2μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:11mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)