 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3SGV220M6.3X8)
Rubycon 6.3SGV220M6.3X8
PartNo:
6.3SGV220M6.3X8
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1790
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 6.3V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Tape & Reel (TR)
Series:AVS
Capacitance:33μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):8 Ohm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:60mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)