 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35TZV10M5X6.1)
Rubycon 35TZV10M5X6.1
PartNo:
35TZV10M5X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1775
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 35V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:NR
Capacitance:330000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:24.8A
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):4.843" (123.00mm)