 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25SEV100M6.3X8)
Rubycon 25SEV100M6.3X8
PartNo:
25SEV100M6.3X8
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1775
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 25V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:383LX
Capacitance:27000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):15 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:6.05A
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.480" (63.00mm)