 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50YXG56MEFC6.3X11)
Rubycon 50YXG56MEFC6.3X11
PartNo:
50YXG56MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1740
Request Qty:
Description: CAP ALUM 56UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PS
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.1A
Impedance:130 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)