 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10PK1000MEFC8X11.5)
Rubycon 10PK1000MEFC8X11.5
PartNo:
10PK1000MEFC8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1732
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:VK
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:250V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:270mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)