 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63YXG33MEFC6.3X11)
Rubycon 63YXG33MEFC6.3X11
PartNo:
63YXG33MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1715
Request Qty:
Description: CAP ALUM 33UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:LLE
Capacitance:33μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:392mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)