 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35SEV10M5X5.5)
Rubycon 35SEV10M5X5.5
PartNo:
35SEV10M5X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1700
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 35V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PK
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:220mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)