 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (200LLE3R3MEFC6.3X11)
Rubycon 200LLE3R3MEFC6.3X11
PartNo:
200LLE3R3MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1698
Request Qty:
Description: CAP ALUM 3.3UF 200V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:HB
Capacitance:6.8μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:23mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)