 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16TXV47M6.3X8)
Rubycon 16TXV47M6.3X8
PartNo:
16TXV47M6.3X8
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1695
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:TS-HC
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):388 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.68A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)