 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (160LLE5R6MEFC6.3X11)
Rubycon 160LLE5R6MEFC6.3X11
PartNo:
160LLE5R6MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1684
Request Qty:
Description: CAP ALUM 5.6UF 160V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:20000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:EXV
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:63mA
Impedance:1.93 Ohm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.222" (5.64mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.217" W (4.30mm x 5.50mm)