 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50PK47MEFC6.3X11)
Rubycon 50PK47MEFC6.3X11
PartNo:
50PK47MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1658
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:FM
Capacitance:680μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2A
Impedance:18 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)