 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35ZLJ100M6.3X11)
Rubycon 35ZLJ100M6.3X11
PartNo:
35ZLJ100M6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1639
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:125
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:CD
Capacitance:680μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.69A
Impedance:80 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size:0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)