 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (200LLE2R2MEFC6.3X11)
Rubycon 200LLE2R2MEFC6.3X11
PartNo:
200LLE2R2MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1628
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2.2UF 200V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PM
Capacitance:2200μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.12A
Impedance:24 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)