 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25SZV33M6.3X5.5)
Rubycon 25SZV33M6.3X5.5
PartNo:
25SZV33M6.3X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1600
Request Qty:
Description: CAP ALUM 33UF 25V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:SK
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):130 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.35A
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)