 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16ZLJ470M8X11.5)
Rubycon 16ZLJ470M8X11.5
PartNo:
16ZLJ470M8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1558
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:CGS
Capacitance:25000μF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):24 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:10.2A
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):4.125" (104.78mm)