 All Product > Integrated Circuits > Power Management ICs > Microchip Technology  (TC1262-3.3VDBTR)
Microchip Technology TC1262-3.3VDBTR
PartNo:
TC1262-3.3VDBTR
Manufacturers: Microchip Technology
Qty: 32543
Request Qty:
Description: LDO Voltage Regulators 500mA Fixed Out Adj
RoHS:Details
Input Voltage MAX:5.5 V
Output Voltage:1 V to 3.3 V
Dropout Voltage - Max:122 mV
Output Current:300 mA
Load Regulation:25 mV