 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (350PX3R3MEFC8X11.5)
Rubycon 350PX3R3MEFC8X11.5
PartNo:
350PX3R3MEFC8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1490
Request Qty:
Description: CAP ALUM 3.3UF 350V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:TK
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):280 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:300mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size:0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)