 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35TXV220M10X10.5)
Rubycon 35TXV220M10X10.5
PartNo:
35TXV220M10X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1485
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 35V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:VZ
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:270mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)