 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3ZLH470MEFC6.3X11)
Rubycon 6.3ZLH470MEFC6.3X11
PartNo:
6.3ZLH470MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1480
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 6.3V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:CY
Capacitance:680μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:160V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current:2.3A
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.870" (47.50mm)