 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35RX30220M10X12.5)
Rubycon 35RX30220M10X12.5
PartNo:
35RX30220M10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1443
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:PSU
Capacitance:88μF
Tolerance:-
Voltage Rating:330V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:-
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C
Type:-
Applications:Motor Start
Ripple Current:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.813" Dia (46.05mm)
Height - Seated (Max):4.375" (111.13mm)