 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50ZLJ820M12.5X30)
Rubycon 50ZLJ820M12.5X30
PartNo:
50ZLJ820M12.5X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1410
Request Qty:
Description: CAP ALUM 820UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:EEV
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:63mA
Impedance:1.93 Ohm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.222" (5.64mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.217" W (4.30mm x 5.50mm)