 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3ZLJ1200M10X12.5)
Rubycon 6.3ZLJ1200M10X12.5
PartNo:
6.3ZLJ1200M10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1403
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1200UF 6.3V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:HC
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:70mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)