 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63ZLH1200MEFC16X31.5)
Rubycon 63ZLH1200MEFC16X31.5
PartNo:
63ZLH1200MEFC16X31.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1398
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1200UF 63V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PM
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.71A
Impedance:29 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)