 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450TXW33MEFC12.5X30)
Rubycon 450TXW33MEFC12.5X30
PartNo:
450TXW33MEFC12.5X30
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1391
Request Qty:
Description: CAP ALUM 33UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:TS-HA
Capacitance:820μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):202 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.4A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)