 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (450BXW56MEFC12.5X40)
Rubycon 450BXW56MEFC12.5X40
PartNo:
450BXW56MEFC12.5X40
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1380
Request Qty:
Description: CAP ALUM 56UF 450V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:VK
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:130mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)