 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35THV33M6.3X6.1)
Rubycon 35THV33M6.3X6.1
PartNo:
35THV33M6.3X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1367
Request Qty:
Description: CAP ALUM 33UF 35V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:PM
Capacitance:270μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:843mA
Impedance:72 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)