 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10TXV100M6.3X8)
Rubycon 10TXV100M6.3X8
PartNo:
10TXV100M6.3X8
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1358
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 10V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:WT
Capacitance:2.2μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:11mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)