 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3TZV100M5X6.1)
Rubycon 6.3TZV100M5X6.1
PartNo:
6.3TZV100M5X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1319
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 6.3V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:VR
Capacitance:3.3μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:40mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)