 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16ZLH220MTA6.3X11)
Rubycon 16ZLH220MTA6.3X11
PartNo:
16ZLH220MTA6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1295
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 16V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:SMG
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:115mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)