 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10YXG3300MEFC12.5X25)
Rubycon 10YXG3300MEFC12.5X25
PartNo:
10YXG3300MEFC12.5X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1281
Request Qty:
Description: CAP ALUM 3300UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:ESH
Capacitance:2.2μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:37mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)