 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3TKV1000M8X10.5)
Rubycon 6.3TKV1000M8X10.5
PartNo:
6.3TKV1000M8X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1246
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 6.3V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:ED
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:250V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.5A
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.240" (31.50mm)