 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZLJ1500MGA12.5X20)
Rubycon 25ZLJ1500MGA12.5X20
PartNo:
25ZLJ1500MGA12.5X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1179
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1500UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):21.23 Ohm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:50mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)