 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (400PX2R2MEFC8X11.5)
Rubycon 400PX2R2MEFC8X11.5
PartNo:
400PX2R2MEFC8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1150
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2.2UF 400V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:SMG
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:63V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:300mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)