 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16SGV22M5X6.1)
Rubycon 16SGV22M5X6.1
PartNo:
16SGV22M5X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1150
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:EDK
Capacitance:3.3μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:10mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.222" (5.64mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.217" W (4.30mm x 5.50mm)