 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16TLV1500M12.5X13.5)
Rubycon 16TLV1500M12.5X13.5
PartNo:
16TLV1500M12.5X13.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1140
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1500UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:UA
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:18mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)