 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50PX2200MEFC16X31.5)
Rubycon 50PX2200MEFC16X31.5
PartNo:
50PX2200MEFC16X31.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1139
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2200UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:MP
Capacitance:2.2μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:Bi-Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current:13mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)