 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3ZLH1800MEFC10X16)
Rubycon 6.3ZLH1800MEFC10X16
PartNo:
6.3ZLH1800MEFC10X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1131
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1800UF 6.3V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:900
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:THV
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):700 mOhm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:100mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)