 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZLJ470M10X12.5)
Rubycon 25ZLJ470M10X12.5
PartNo:
25ZLJ470M10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1068
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:500
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:TP
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):150 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:325mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)