 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35SGV330M12.5X16)
Rubycon 35SGV330M12.5X16
PartNo:
35SGV330M12.5X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1050
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 35V 20% SMD
Packaging:Bulk
Series:KY
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:340mA
Impedance:220 mOhm
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)