 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZL330MEFC10X12.5)
Rubycon 25ZL330MEFC10X12.5
PartNo:
25ZL330MEFC10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1016
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:CL
Capacitance:68μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:600mA
Impedance:160 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)