 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16SEV220M8X10.5)
Rubycon 16SEV220M8X10.5
PartNo:
16SEV220M8X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:FM
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.2A
Impedance:30 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.688" (17.50mm)