 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100SGV10M8X10.5)
Rubycon 100SGV10M8X10.5
PartNo:
100SGV10M8X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 100V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:EB
Capacitance:33μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:680mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)