 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (63SEV47M8X10.5)
Rubycon 63SEV47M8X10.5
PartNo:
63SEV47M8X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 63V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:EB
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:250mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)