 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35TLV150M8X10.5)
Rubycon 35TLV150M8X10.5
PartNo:
35TLV150M8X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 150UF 35V 20% SMD
Packaging:Bulk
Series:VZ
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:410mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)