 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10SEV470M8X10.5)
Rubycon 10SEV470M8X10.5
PartNo:
10SEV470M8X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 10V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:T-HA
Capacitance:6800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):34 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:8.46A
Impedance:-
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):3.622" (92.00mm)