 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50SGV47M10X10.5)
Rubycon 50SGV47M10X10.5
PartNo:
50SGV47M10X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 50V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:
Packaging:Bulk
Series:TS-HA
Capacitance:180μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):737 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:950mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)