 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16SGV330M10X10.5)
Rubycon 16SGV330M10X10.5
PartNo:
16SGV330M10X10.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 1000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 330UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:FR
Capacitance:560μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.56A
Impedance:30 mOhm
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)